Jak nepodcenit hory (aneb, tohle se fakt stalo)

 

 

Taky se vám to stalo? Připravujete se na výstup, hledáte si co nejvíce informací o podmínkách na daném místě, o výstupu... Prostě běžný postup.

 

 

Bohužel při hledání užitečných rad se stává, že narazíte na články typu "výstup je v pohodě, pak to vyběhnete, seběhnete, není to žádný problém, zvládne to i malé dítě..." V momentě, kdy se ocitáte na horách nad 3 tis. zaručuji vám, že výstup v pohodě nebude a vyčerpá vás, nevyběhnete nahoru (vyběhnout můžete leda na Sněžku a nebo snad, že jste Ueli Steck), ze skalnatého kopce s minimálně 15 kg batohem ani neseběhnete. Problém může přijít úplně kdykoliv (počasí, laviny, malé zkušenosti i drobné zranění můžou cestu hodně znepříjemnit). A celkem bez probémů můžu říct, že většinu velkých kopců nevyleze malé dítě (i dospělí s tím mají problém). 

 

 

Nesmyslnými články potom někteří nabudou dojem, že hory "jsou v pohodě" A mají proto tendenci podceňovat jak přípravu, tak vybavení. To je začátek spousty horských neštěstí. 

 

 

Takže co je dobré si uvědomit? Fyzická příprava je naprostý základ, potkal jsem horolezce, co byli širší než delší a po prvních 200 výškových metrech začali dostávat křeče (když dostáváte křeče cestou do kopce, tak to samo o sobě je průšvih, vytrénované nohy začínají zlobit většinou až chůzí z kopce). 

 

 

Skoro to bude znít směšně, ale ve výškách nad 3 tis. je opravdový studený sníh (fakt, i v létě). Z toho vyplývá, že je tam zima. Takže spacák se zónou komfortu v +20°C není dobrý nápad, (nedělám si srandu, už jsem takové viděl i na Mt. Blancu). Ve vyšších výškách už to není sranda a reálně vám může hrozit v lepších případech podchlazení v horších i umrznutí (zvlášť pokud spojíte tenký spacák a extrémní únavu). Je nezbytné abyste měli spacák v nepromokavém obalu, pokud po cestě přijde slejvák, tak vám promokne všechno co není pod pláštěnkou a pokud zmokne spacák máte opět zaděláno na průšvih (viděl jsem "horolezce" co měli spacák smotaný nahoře na batohu, je fakt super to potom sušit na chatě...). Ani se mi nechce psát, že si sebou musíte vzít rukavice. ale po dotazech typu: "ale já rukavice moc nenosím, tam je fakt taková zima? " tuto informaci aspoň zmíním. Taktéž termoska, jeden lezec mi tvrdil, že rád pije čaj studený (pak mi vypil můj horký termoskový), takže i když rádi studený čaj, tak nahoře ho budete mít ledový. Když vám je zima, tak termosku oceníte (a nahoře vám zima fakt bude).

 

 

Teď pár řádků k oblečení. Maskáčům odzvonilo (co se vysokohorské turistiky týká, jinak je noste, jak je libo). Opět, viděl jsem, jak se takovýto hazardér, lezec, ještě obul do kanad a vydal se na Mt. Blanc. Proč je to špatně? Maskáče nejsou nepromokavé, nezahřeje,... Zkrátka si vemte kvalitní oblečení, které vás zahřeje a je schopné vás uchránit před nepřízni počasí. Nemusíte si pořídit rovnou to nejdražší, stačí, když budete pořizovat kvalitní a funkční věci.

 

 

No a co je dál na vysokohorskou turistiku (VHT) nezbytné? Přilba (na hlavu vám ve stěně může kdokoliv cokoliv shodit), lano (pokud nechcete nenávratně zmizet v trhlině, tak se navažte s parťákem), mačky (led klouže, zmrzlý sníh taky), cepín (naučte se brzdění pádu pomocí cepínu) a tak dále.

 

 

Pokud počasí nepřeje, je dobré výstup odložit, ta hora tam ještě nějaký pátek stát bude. Taky pokud na to nemáte fyzicky, radši to otočte, natrénujte a za rok, za dva se tam vraťte, není to ostuda, stalo se to i lepším.

 

 

Horám zdar a šťastný návrat domů!

© 2023 by YOLO.

Proudly created with Wix.com

  • Google+ Clean
  • Twitter Clean
  • facebook
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now